طراحی دکوراسیون آشپزخانه نقلی و کوچک مدرن

آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید به شکلی باشد که علاوه بر زیبایی، مشکلی از جهت کاربرد برای افراد نداشته باشد. در این مطلب چیدمان آشپزخانه کوچک را بررسی کردیم.

داغترین پیشنهادات
صندلی اپن ایمز پایه ایفلی۱,۰۵۰,۰۰۰ تومان۱,۰۵۰,۰۰۰ تومانخرید

مقدمه مطلب

آشپزخانه هر خانه، محلی است که بیشترین رفت و آمد و فعالیت اعضای خانواده در آن صورت می گیرد. اگر خانه ای کوچک دارید که در آن آشپزخانه نقلی و دنجی در آن وجود دارد، به شما پیشنهاد می کنیم به جای عوض کردن خانه و شکایت از فضای کوچک آشپزخانه تان به دنبال ایده هایی باشید که فضای آشپزخانه را بزرگ تر و دلباز تر نشان دهد. در این مطلب از مجله اپن مارکت، به بررسی ایده های جذابی اشاره کرده ایم که فضای آشپزخانه را بزرگ تر نشان می دهد.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که کنجکاوید از این ایده ها مطلع شوید با ما در ادامه مطلب همراه شوید. همچنین اگر نظر، پیشنهاد و یا سوالی راجع به این مقاله داشتید، می توانید از طریق فرم نظرات ما را از دیدگاه خود مطلع سازید.

داغترین پیشنهادات
صندلی ایمز پایه ایفل فلزی۱,۰۹۰,۰۰۰ تومان۱,۰۹۰,۰۰۰ تومانخرید

چیدمان آشپزخانه نقلی

سینک آشپزخانه را می توان یکی از اساسی ترین فضاهای آشپزخانه قلمداد کرد. شاید برایتان جالب باشد بداند که سینک ظرفشویی انواع و اقسام مختلفی دارد که می توان آن را در گروه های جداگانه ای طبقه بندی کرد. یکی از عواملی که باعث شلوغی فضای آشپزخانه های دنج می شود، تجمع ظروف کثیف در این فضا است. یک راهکار خوب و مناسب برای به حداقل رساندن این حالت، استفاده از سینک های عمیقی است که تعداد ظروف نسبتا زیادی را در خود جای می دهد.

 

 

داغترین پیشنهادات
صندلی اپن ایمز پایه ایفل فلزی۱,۲۵۰,۰۰۰ تومان۱,۲۵۰,۰۰۰ تومانخرید

نورپردازی آشپزخانه های دنج و کوچک

یکی از راهکارهای اصلی برای بزر تر نشان دادن محیط آشپزخانه، استفاده از سیستم نورپردازی است که در آن تمام اصول و استانداردهای یک آشپزخانه دنج و کوچک رعایت شده باشد. برای مثال، باید توجه داشته باشید که تمام گوشه های آشپزخانه دارای نور و روشنایی کافی باشد. بدین منظور می توانید از چراغ های کوچک ال ای دی و همچنین لوسترهای کوچک و مخصوص آشپزخانه استفاده کنید و فضاهای تاریک آشپزخانه تان را به حداقل برسانید.

در برخی آشپزخانه ها، در کنار کابینت از نورپردازی مخصوصی استفاده می کنند که زیبایی و جذابیت سرشاری را به محیط آشپزخانه می بخشد. در کنار این موارد، استفاده از نور خورشید را فراموش نکنید. نور خورشید، بهترین نوری است که در هر خانه ای می توان از آن استفاده نمود. در طول روز، نور خورشید را با کمک کنار زدن پرده ها وارد محیط کرده و در طول شب، با روشن کردن چراغ های لازم از تاریک شدن فضای آشپزخانه کوچک تان جلوگیری کنید.

استفاده از میز و صندلی های ناهارخوری جمع و جور

میز ناهارخوری و صندلی از جمله وسایلی است که در بسیاری از آشپزخانه های مدرن وجود دارد‌. یک راهکار خوب برای اینکه فضای آشپزخانه دنج تان را بزرگ تر کنید، این است که از میز و صندلی های جمع و جور کوچک استفاده کنید تا فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید. در تصویر بالا آشپزخانه ای را مشاهده می کنید که در آن از صندلی های مدرن و میز به عنوان میز ناهارخوری استفاده شده و صرفه جویی را می توان به خوبی در آن مشاهده کرد.

رنگ های روشن را فراموش نکنید

هر آشپزخانه از عناصر و بخش های مختلفی تشکیل شده است که کلیت این فضا را تشکیل می دهد. عناصری همچون کابینت، سرامیک، دیوارها، سینک ظرفشویی، میز ناهارخوری، لوستر، یخچال و سایر ملزومات؛ تمامی این عناصر دارای رنگ بندی هایی هستند که توسط صاحب خانه انتخاب می شود. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد یک محیط شده که در آن رنگ های تیره به کار رفته است و در طول زمانی که در این محیط سپری می کنید، احساس خستگی و دلگیری به شما دست داده باشد.

رنگ های تیره رنگ هایی هستند که در طیف رنگی سیاه قرار داشته و برای فضاهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. در آشپزخانه های دنج و کوچک، بایستی از حداقل رنگ تیره استفاده کنید تا احساس دلگیری و کوچک بودن آشپزخانه به شما دست ندهد. رنگ هایی مثل سفید و رنگ های سرد و گرمی که در طناژهای روشن قرار دارند بهترین انتخاب های پیش روی شما هستند.

داغترین پیشنهادات
صندلی لاریس پایه ایفل تشک دار۹۵۰,۰۰۰ تومان۹۵۰,۰۰۰ تومانخرید

گاز رومیزی به جای اجاق گازهای بزرگ

گازهای رومیزی، طرح های جدید و مدرنی از گاز هستند که به صورت صفحاتی روی کابینت ها سوار شده و فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. در چیدمان آشپزخانه کوچک به جای خرید و استفاده از اجاق گازهای بزرگ که بسیار دست و پا گیر هستند، می توانید از انواع طرح های اجاق گاز ۴ یا ۵ شعله استفاده نمایید.

 

داغترین پیشنهادات
صندلی لاریس پایه ایفل فلزی تشک دار۹۲۰,۰۰۰ تومان۹۲۰,۰۰۰ تومانخرید

آشپزخانه های جزیره ای کوچک

آشپزخانه جزیره ای، اصطلاحی است که تاکنون موردتوجه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. منظور این آشپزخانه جزیره ای، آشپزخانه ای است که در آن یک میز اپن یا کابینت در وسط قرار گرفته و اطراف آن را صندلی اپن جکدار و صندلی اپن فلزی و استیل برای آشپزخانه های کوچک تشکیل می دهند. این میز اپن یا کابینت، دارای کشوها و قفسه های متعددی است که فضای ذخیره سازی خوبی را ارائه می کند. یکی دیگر از راهکارهای صرفه جویی در فضای آشپزخانه های دنج، طراحی پلان آشپزخانه و کابینت ها به صورت جزیره ای است. با این کار فضای باز بیشتری در اختیار شما خواهد بود و در کنار این فضای باز، کابینت های زیادی نیز برای ذخیره سازی سایر ملزومات وجود دارد.

استفاده از ملزومات جذاب به جای اکسسوری ها

همانطور که گفتیم، دکوراسیون آشپزخانه کوچک به گونه ای است که در آن می بایست از حداقل اکسسوری استفاده نمود تا فضای بیشتری را جهت فعالیت در اختیار داشته باشید. اکسسوری ها باعث زیبایی و جذابیت بیشتر هر دکوراسیون می شوند و نبود آن ها، به معنی کمرنگ شدن احساس زیبایی محیط است. برای اینکه این احساس زیبایی و جذابیت را به محیط آشپزخانه تان بازگردانید، می توانید وسایل کاربردی تان که زیبایی و منحصر به فردی بیشتری را نسبت به سایر وسایل داخل آشپزخانه دارند، جلوی چشم قرار دهید.

برای مثال، در یک آشپزخانه یک دست قوری و کتری زیبای ایرانی که روی آن طرح های اصیل حک شده وجود دارد. به جای اینکه این قوری و کتری را در کابینت ها قرار دهید، روی میز قرار داده تا جذابیت آن نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب کند.

در انتخاب عناصر داخلی دقت کنید

همانطور که گفتیم، هر آشپزخانه دارای بخش های زیادی است که کلیت آن را تشکیل می دهد. از عناصر نصب شده مثل شیرآب و کابینت گرفته تا محصولات خریداری شده برقی مثل یخچال و لباسشویی و همچنین ظروف و سیستم روشنایی و غیره، همگی در صدها مدل در بازار قرار دارند و نسبت به سلیقه مشتریان، مدل های مختلف آن خریداری می شود. در آشپزخانه های بزرگ و جادار، هیچ محدودیتی برای استفاده از ملزومات وجود ندارد و شما می توانید از هر وسیله ای که احساس می کنید به آن نیازمند هستید، استفاده کنید.

اما در یک آشپزخانه نقلی و دنج این موضوع صدق نمی کند؛ بلکه شما باید از محصولاتی استفاده نمایید که مطمئن هستید برای شما کاربرد کافی را دارد. بر همین اساس، لیستی از ملزومات مورد استفاده تان در آشپزخانه تهیه کنید و به ترتیب اولویت کاربرد آن ها، اقدام به خرید و قرار دادن آن ها در آشپزخانه تان نمایید. طیعتا اکسسوری ها و محصولات برقی که کاربرد آنچنانی برای شما ندارند، بهتر است در فضای دکوراسیون آشپزخانه کوچک تان قرار نگرفته تا فضای باز بیشتری در اختیار شما باشد.

کابینت های سراسری در چیدمان آشپزخانه کوچک

در خانه هایی که فضای آشپزخانه آن محیط کمی را در بر می گیرد، یکی از راهکارها برای ایجاد فضای نگهداری و ذخیره سازی بیشتر استفاده از کابینت هایی است که تا سقف امتداد پیدا کرده اند. این کابینت ها شاید در نگاه اول جلوه خوبی نداشته باشند اما اگر با استفاده از چوب های با کیفیت و جذاب ساخته شوند، نه تنها جلوه خوبی داشته بلکه یک فضای عالی برای نگهداری انواع وسیله ها از ظرف حبوبات گرفته تا قابلمه و استکان ها ایجاد می کند.

فضای زیر کابینت ها را در نظر بگیرید

در دکوراسیون آشپزخانه کوچک شرایط به گونه ای است که شما می بایست از هر ایده ای که فکر می کنید مفید است استفاده نمایید. یکی از این ایده ها می تواند استفاده از حداقل جا برای انبار کردن و نگهداری وسایل باشد. در بسیاری از خانه های ایرانی، کابینت ها دارای پایه های بلندی هستند که باعث شده فضای خالی خوبی بین آن ها و سطح زمین ایجاد شود. این فضا، محیط خوبی را برای قراردادن وسایلی که نیازی به آن ها ندارید ایجاد می کند. علاوه بر فضای زیر کابینت، اگر کابینت های شما تا سقف امتداد پیدا نکرده اند، از فضای بین بالای کابینت و سقف نیز به عنوان محلی برای قرار دادن خرت و پرت های کوچک استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *